Haber

Kılıçdaroğlu Maraş’ta: Çocuklar gitti başkanım kurtar bizi

Merkez üssü Maraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarıyla birlikte deprem bölgesine gitti. Önceki gün Adana ve Hatay’ı ziyaret eden Kılıçdaroğlu, bu sabah Osmaniye ve ardından Maraş’a gitti.

‘3 AY SONRA BANKAYA ÖDEME YAPMAK ZORUNDA DEĞİLİM’

ANKA’ya göre Bir Maraşlı Kılıçdaroğlu’na, “Hükümet 3 aydır olağanüstü hal ilan etti. 3 ay sonra ne yapacağım? Banka ödemelerimin 3 aydır ertelendiğini algılıyoruz. 3 ay sonra ödeyemem. Ekmek yiyemiyorum” dedi. Kılıçdaroğlu vatandaşa, “Ödeyemezsiniz. Onları ifade edeceğim. Endişelenme,” dedi.

Bir depremzede daha, “Benim çocuklarım enkaz altında. Çocuklarımız gitti efendim. Kurtarın bizi, timlerinizi buraya çekin” diyen Kılıçdaroğlu’na sarılarak ağladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş arama kurtarma görevlisini göstererek “Sayın Cumhurbaşkanı arkadaşımız ilk gün sabah gelenlerden” sözleriyle bilgi verdi.

Deniz Yavuzyılmaz da “100 madenci geldi, geldiler. çalışıyoruz” dedi. Arama kurtarma görevlisi Kılıçdaroğlu’na, “Bütün ekiplerimiz burada. Hem yemek için hem de köylere destek için su içmeye başladık, ekmek fırınlarımızı kurduk.”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun yanına gelen iki çocuğun ağladığını, babalarının enkaz altında olduğunu arama kurtarma görevlisine bildiren Öztunç, “Bina orada. Karabekir Apartmanı” diyerek ekibi o kişiye yönlendirdi.

‘AFAD GELİYOR VİNÇ YOK’

Maraşlı bir kadın Kılıçdaroğlu’na, “Allah aşkına. Abi, abi… Dozer lazım, kova lazım, vinç lazım. Damla Apartmanı’nda… Allah aşkına ne olacak? Bir vince ihtiyacımız var. İki yeğenim, iki erkek kardeşim var. Vinç istiyoruz. AFAD geliyor vinç yok. Vinçleri olmadığı için bir şey yapamıyorlar. Allah aşkına ne olur? Kendini kaptırma, ne olacak?” diye feryat etti. Bayanı sakinleştirmeye çalışan Kılıçdaroğlu, “Bakın bu arkadaş Ankara’dan kurtarma ekibinin başı. Bütün makineler orada. apartman dairesi ve ayrıca seninle ilgili… Kendine iyi bak”.

‘ELEBİLDİĞİMİZ HER ETKİSİ GÖSTERECEĞİZ’

Daha sonra Maraş’ın Pazarcık ilçesinden geçen ve burada açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Aynı şikayet hem Hatay’da hem de Maraş’ta gördüm. ‘Yardım var, makineler geldi’ diye şikayet var. Yeterli personel yok, popo uyumu yok.’ şimdi Halk Koordinasyon Merkezlerini kuracağız.Genel Merkeze bağlı olacak şikayetler hemen AFAD ve ilgili birimlere intikal edecek.Yardım dağıtımında önemli bir sıkıntı var.Başkanlığa bağlı bir birimimiz vardı. Hacer Foggo’nun tekrar o birimi aktif hale getireceğiz “Deprem ve depremlerle ilgili çalışmalarını isteyeceğiz. Türkiye güçlü bir ülke, tüm belediye başkanlarımız seferber oldu. Nasıl çalıştıklarını ve nasıl müdahale ettiklerini gördüm. Elimizden gelenin en iyisini yapacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu’na İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer eşlik ediyor. . (HABER MERKEZİ)

kepezajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu