Ekonomi

New York borsası yükselişle kapandı

Kapanışta Dow Jones endeksi 100 puandan fazla yükseldi ve yüzde 0,30 artışla 33.987,18 puan oldu. S&P 500 endeksi yüzde 0,33 artışla 4.151,40 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,28 artışla 12.157,72 puana yükseldi.

Geçtiğimiz hafta ABD’de bankalarla başlayan bilanço dönemi yatırımcıların ilgi odağı olurken, borsa kapanışta olumlu bir seyir izledi.

Analistler, bilanço döneminde Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Netflix ve Tesla gibi şirketlerin mali sonuçlarının bu hafta takip edileceğini belirterek, ABD ekonomisinden gelen sinyallerin bilançolarda değer taşıdığına dikkat çekti. ilan edildi.

Ülkenin en büyük 3 bölgesel bankasının bugün açıklanan bilançoları, bankacılık sektörünün etkisiyle yılın ilk çeyreğinde mevduatlarında düşüş olduğunu gösterdi. State Street ve M&T Bank’ın mevduatları yüzde 3 azalırken, Charles Schwab’ın mevduat kaybı yüzde 11 oldu.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarına ne zaman son vereceği merak edilirken, Fed yetkililerinin açıklamaları takip edilmeye devam edildi.

Richmond Fed başkanı Thomas Barkin, ABD’de enflasyonun Fed’in yüzde 2 hedefine geri döndüğüne dair daha fazla kanıt görmek istediğini söyledi. Barkın, faiz oranlarının mevcut seviyesinde ülke ekonomisinin çok iyi çalıştığını belirtti.

Makroekonomik bilgi tarafında ise ABD Merkez Bankası’nın (Fed) New York Şubesi tarafından açıklanan imalat endeksi Nisan’da beklentilerin üzerinde 10,8 ile Temmuz 2022’den bu yana en yüksek fiyatını gördü.

inonuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu