Teknoloji

Haberler güzel: Ozon tabakası kabusu sona mı eriyor?

Birleşmiş Milletler (BM)ozon tabakasının yanında 40 yılda Tamamen güzel olabileceğini açıkladı. Bulgular, ozon tabakasını incelten maddelerin yasaklanmasının istenen etkiye sahip olduğunu ve 2100 yılına kadar tahminen 0,3-0,5°C (0,54-0,9°F) arasında küresel ısınmayı önleyebileceğini doğruluyor.

Montreal Protokolü Eylül 1987’de kabul edildi ve evrensel onaya ulaşan BM mutabakatının nadir bir örneği olmaya devam ediyor. Protokol, ozon tabakasına zarar veren 100’e yakın maddeyi tanımlayarak, bu elementlerin tüketimini ve üretimini düzenleyecek önlemlerin alınmasını amaçlıyordu.

Bu konuların ortasında CFC’ler olarak bilinen ve daha önce aerosollerde bulunan kloroflorokarbonlar. CFC’ler, hızlı bir şekilde elimine edilebilmeleri için genellikle hidroflorokarbonlar (HFC’ler) olarak adlandırılan alternatiflerle değiştirilmiştir. HFC’ler doğrudan ozon tabakasını inceltmese de, küresel ısınma üzerinde açıkça bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, protokolde daha sonra yapılan değişiklikler, kullanımlarını da aşamalı olarak kaldırmaya başladı.

4 yılda bir Ozon Tüketimi Konularına İlişkin Montreal Protokolü Bilimsel Değerlendirme Panelibir ilerleme raporu yayınlıyor ve bu son rapor bize iyimser olmamız için sebep veriyor. Panel, mevcut politikalar devam ederse, ozon tabakasının dünyanın büyük bir bölümünde 2040’a, Kuzey Kutbu’nda 2045’e ve Antarktika’da 2066’ya kadar iyileşeceğini tespit etti.Bu, tabakanın ünlü ozon deliği oluşmadan önceki 1980’deki durumuna geri döneceği anlamına gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu