Ekonomi

Bursalı Sanayici Yusuf Uçan Ejder Meyvesi Üretimine Başladı

Bursalı sanayici iş adamı Yusuf Uçan, Balabancık İlçesi’nde kurduğu tesiste ilk kez ürettiği ejder meyveleri çiçek açıp meyve vermeye başladı.

Yapımcı Yusuf Uçan, Balabancık İlçe Muhtarı Ali Ceylan ve Mudanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ergün Karadağ’ı tesislerinde ağırladı. Mudanya’nın Balabancık İlçesi’nde 1,5 dönüm arazi üzerine kurduğu sera tesislerinde ektiği ejder meyveleri, 3 yılın sonunda meyve vermeye hazırlanıyor.

Bursalı sanayici Uçan, kendi mesleği dışında son günlerin yaygın meyvesi olan ejder meyvesi yetiştirmeye başladı. Flying, yetiştirdiği ejder meyvesi hakkında verdiği bilgilerde, “Son zamanlarda adını duyduğumuz ve çok iyi bildiğimiz ejder meyvesi, aslında Hylocereus cinsine ait bir kaktüsün meyvesidir. Ejder meyvesi olarak da bilinir. Ülkemizde pitaya, bazı ülkelerde çilekli armut olarak da bilinir. Dışı pembe, içi beyaz üzerine siyah noktalar vardır.” Ekşi ve ferahlatıcı bir tada sahip bir meyvedir. Çoğunlukla Güney Amerika’da yetişir. İster suyuyla ister çiğ olarak içerek tüketebiliriz. Yüksek fiyatlarla ithal edilen bu meyvenin, herkes tarafından uygun fiyatlarla tüketilebilmesi amacıyla Bursa’da yetiştirilmesi için başlattığımız çalışmalardan elde ettiğimiz sonuçlar. “Bu bizi gülümsetecek. İlk hasadımızda 3 ton meyve almayı planlıyoruz. Zamanla bu verimi artırabiliriz” dedi. -BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu